Smart office – nowoczesne technologie w pracy biurowej

Smart office może przejawiać się w wielu aspektach firmy. Automatyczna regulacja natężenia światła, tablice, które same zapisują notatki podczas spotkania, wygodne fotele tłumiące dźwięki i chroniące prywatność rozmów. W ostatnich latach wiele firm podjęło decyzję o przekształceniu swoich biur w nowoczesne przestrzenie, które mają na celu zwiększenie komfortu i w efekcie kreatywności pracowników. 

smartf-office-to-takze-bezpieczenstwo-danych

Smart office – zagrożenie dla bezpieczeństwa danych

Rozwiązania inteligentne tworzą jednak nowe obszary działalności dla cyberprzestępców. Im więcej urządzeń jest podłączonych do sieci, tym większe ryzyko związane z potencjalnym atakiem hakerów. Wdrożenie nowoczesnych technologii oznacza konieczność odpowiedniego zwiększenia warstwy bezpieczeństwa w zakresie ochrony własności intelektualnej firmy, danych klientów i infrastruktury operacyjnej.

Kwestie cyberbezpieczeństwa powinniśmy zatem traktować priorytetowo. Bezpieczna przeglądarka to podstawa. Zarządzanie bezpieczeństwem informacji koncentruje się na komputerach i procesach online. Jednak w smart office cenne dla hakerów informacje znajdują się praktycznie wszędzie. Każdy podłączony sprzęt biurowy, nawet drukarki, mogą okazać się jednym z najbardziej dostępnych celów cyberprzestępców. 

Skutecznym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z usług wirtualnej sieci publicznej, czyli VPN. Co to takiego? VPN zmienia wirtualną lokalizację urządzeń, czyniąc je tym samym niemożliwymi do namierzenia przez hakerów. Tworzy pewnego rodzaju bezpieczny tunel pomiędzy urządzeniami, co zapewnia ochronę przed szpiegowaniem, ingerencją i cenzurą. Dodatkowo optymalizuje serwery, aby dostarczać możliwie najszybszą prędkość Internetu i pozwala odblokować dostęp do witryn niedostępnych w Polsce z powodu ograniczeń terytorialnych.

Większy komfort pracownika – większa produktywność

Największe korporacje prześcigają się w propozycjach ulepszeń technologicznych. Wybór nowej przestrzeni biurowej często pada na budynki zaprojektowane w sposób, który umożliwia łatwe wprowadzenie inteligentnych rozwiązań. Przestrzenie robocze projektowane są tak, aby zwiększać komfort i produktywność pracowników, a silnym argumentem biznesowym staje się inwestowanie wokół ludzi. Pracownicy coraz częściej rozliczani są z wykonanej pracy w oparciu o faktyczne efekty, a nie ilość godzin spędzonych w biurze. Dlatego wiele firm pozwala na pracę zdalną

Co więcej, technologia oparta na sztucznej inteligencji wiąże się z tak modną w dzisiejszych czasach koncepcją ekologicznej dbałości o środowisko. Inteligentne biuro wymaga większej inwestycji na początku, jednak na dłuższą metę pozwala oszczędzać wodę i energię oraz stanowi podstawę procesu automatyzacji zakładów, czyli osiągnięcia znacznych długofalowych celów biznesowych.

Jest to strategia, która umożliwia wdrożenie innowacyjnych i bardziej efektywnych metod pracy. Wykorzystuje modele organizacyjne zorientowane na pracowników, zwiększając ich zaangażowanie i wydajność. Najbardziej innowacyjne narzędzia dostępne w inteligentnym biurze to sztuczna inteligencja, Internet rzeczy (IoT), uczenie maszynowe i narzędzia do analizy dużych zbiorów danych.

Nowoczesność – długofalowe korzyści dla firmy

Wdrożenie technologii inteligentnego biura z systemami Internetu rzeczy pozwala pracownikom uprościć organizację pracy dzięki wykorzystaniu wirtualnych asystentów zaprogramowanych za pomocą technik sztucznej inteligencji. Asystent głosowy przyjmuje polecenia w czasie rzeczywistym i odpowiada w ciągu kilku sekund, pozwala pracownikami tym samym zaoszczędzić czas.

Dzięki zastosowaniu inteligentnych rozwiązań możliwe jest zminimalizowanie marginesu ryzyka i błędów. Aktywność pracownika, który nie musi wykonywać standardowych, mechanicznych czynności, ukierunkowana jest na promocję kreatywności. Jednocześnie na rozwój nowych, spersonalizowanych procedur. Inteligentne systemy pozwalają też na łatwiejsze wyszukiwanie i udostępnianie informacji.

Facebook Twitter Google Plus Linkedin Instagram YouTube Pinterest
%d bloggers like this: