Sklep internetowy – od czego zacząć, jak założyć?

To pewne, że sklep internetowy jest dużo wygodniejszy niż sklep w galerii handlowej. Na potwierdzenie przytoczę artykuł z portalu Money.pl, który mówi o tym, że w 2019 roku już 62% Polaków robi zakupy online. W porównaniu do 2018 odnotowano przyrost 5%. Tak więc oczywiste jest to, że im szybciej przeniesiesz swój biznes do sieci, tym szybciej zyskasz nowych klientów. Ten, kto się spóźni, będzie musiał się nieźle nakombinować, żeby przetrwać.

Jeśli sprzedajesz swoje produkty, to koniecznie otwórz sklep internetowy. Dlaczego? Jest mnóstwo korzyści, ale to nie temat dzisiejszego posta. W takim sklepie online możesz sprzedawać wszystko, nawet jeden produkt. Nie ważne czy prowadzisz szkolenia, napisałeś książkę albo prowadzisz dystrybucję Ajvaru prosto z Chorwacjii – to może się sprzedawać!

Sklep internetowy na początku

Ostatnie miesiące potwierdziły moją tezę, że coraz więcej ludzi będzie robić zakupy w internecie. Każdy spożywczy sklep internetowy odnotował wzrost sprzedaży, a w najgorszym wypadku wejść na stronę.  Ale to dobrze, bo większy ruch w Twoim sklepie to wyszukiwarki wyżej indeksują Twój sklep. To znaczy, że sklep spożywczy gdzie jest więcej produktów i więcej odwiedzających będzie wyżej w wynikach wyszukiwania niż sklep z herbatami nawet po wpisaniu frazy „sklep z herbatą”. Tak więc przed otwarciem zastanów się co chcesz sprzedawać w Twoim sklepie online.

Nie samym jedzeniem człowiek żyje. Weźmy za przykład sklepy z odzieżą. Ogromny koncern LPP, który jest właścicielem marek Cropp, House czy Reserved, zamyka 30% powierzchni handlowych w centrach. Dlaczego? A no dlatego, że ludzie przekonali się do zakupów internetowych. W czasach koronawirusa wzrost sprzedaży odnotowały apteki, sklepy z militariami oraz sklepy ze środkami czystości. W internecie możesz sprzedawać wszystko, co tylko chcesz, nawet jeśli Twoim pomysłem na zarabianie to Twoje hobby.

towary-ktore-mozna-sprzedawac-w-sklepie-internetowym

Jak otworzyć sklep internetowy?

Jeśli wiesz, jaki będzie asortyment Twojego sklepu online, to trzeba wymyślić nazwę sklepu i adres internetowy. Pamiętaj, że nazwa sklepu musi być łatwa do zapamiętania i dobrze żeby mówiła czym sklep się zajmuje. Sprawdź, czy domena (adres sklepu internetowego) jest wolna i czy istnieje konkurencja o podobnej nazwie, np. Twój sklep ma mieć domenę mojcudownysklep.pl, to zobacz czy mojcudownysklep.com i mojcudownysklep.com.pl są wolne. Jeśli są zajęte – szukaj innej. Powód jest prosty, a mianowicie potencjalni klienci mogą się pomylić i robić zakupy u konkurencji zamiast u Ciebie. Jeśli masz wybraną nazwę i domenę musisz zdecydować czy tworzysz go sam, czy ktoś ma to zrobić za Ciebie?

Ile kosztuje sklep internetowy?

Wiele firm oferuje zakup i ustawienie domeny za klienta. Trzeba pamiętać, że koszt domeny to jedno, ale dochodzi cena hostingu. Łącznie, na rok, to wydatek nie większy niż 400 zł. W profesjonalnych agencjach trzeba jeszcze doliczyć kwotę obsługi tego zlecenia, więc może to kosztować nawet drugie tyle. Zakup domeny, hostingu oraz konfigurację możesz zrobić samemu. Jest to dobra opcja, żeby obniżyć koszty uruchomienia sklepu, jeśli masz pojęcie jak to zrobić. Ja uważam, że nie trzeba korzystać z największych hostingodawców i da się zmieścić w kwocie 200-300 zł „z robocizną”. Problem z największymi jest taki, że dadzą domenę na rok za darmo, ale za wszystko inne trzeba dodatkowo płacić, np. za certyfikat SSL albo więcej miejsca na dysku serwera.

Teraz pojawia się największy wydatek, bo szablonu sklepu. Profesjonalne sklepy internetowe z indywidualnym szablonem, czyli wyglądem, tworzonym od podstaw to bardzo duże kwoty, rzędu od 4000 do nawet 10 000 złotych (zazwyczaj netto)!!! Oczywiście, że dobry sklep internetowy charakteryzuje się niepowtarzalnym wyglądem, ale czy przypadkiem zakładając firmę, nie ma innych wydatków jak komputer, drukarka fiskalna? Znam ciekawe rozwiązania, które pozwolą zamknąć się w 500 do 1000 zł za gotowy szablon. Kwota ta zależy od funkcjonalności. Dla przykładu podam tutaj sklep marketokazje.pl.

Jak uruchomić sklep online?

Kiedy firma tworząca sklepy internetowe wykona szablon i go wgra na serwer, to nie będzie już odwrotu. Wiele agencji nie przyjmuje już poprawek i od tej pory radzisz sobie sam. Do skonfigurowania jest menu, wyświetlanie kategorii, tagów, linków do produktów i stron, meta opisy, wyświetlanie w wyszukiwarkach itd. Należy pamiętać też o uzupełnieniu tekstów stron, takich jak strona główna, o nas, kontakt i kilku innych. Musisz stworzyć regulamin sklepu, politykę prywatności i cookies zgodną z RODO. Do tego dochodzi coś, bez czego sklep nie istnieje – dodawanie produktów.

Robiłem research i żadna firma od stron i sklepów internetowych nie zrobi tego wszystkiego za Ciebie. Mogą czymś się zająć z tych usług, ale zazwyczaj to mnóstwo kosztuje. Na pewno żadna firma nie doda za Ciebie produktów do Twojego sklepu online. A przecież należy podpiąć jeszcze szybkie płatności internetowe czy płatności Bitcoinem i firmę realizującą dostawy. Zrobisz to wszystko sam? Myślę, że przy otwieraniu firmy są inne zmartwienia i sprawy urzędowe do załatwienia. Dlatego ja przy tworzeniu sklepu zajmuję się praktycznie wszystkim od a do z, tak aby właściciel miał czas na załatwianie papierkowej roboty.

Jeśli, drogi czytelniku chciałbyś tworzyć swój sklep internetowy, a nie wiesz jak to zrobić albo chcesz to komuś zlecić to zapraszam do kontaktu.

Facebook Twitter Google Plus Linkedin Instagram YouTube Pinterest
%d bloggers like this: