Dlaczego powinieneś mieć plan na życie?

Plan na życie powinien mieć każdy. Pamiętaj przy tym, że mieć plan a go realizować to dwa różne, chociaż nierozłączne, pojęcia. Nie da się realizować planu bez pomysłu, a zatem podjąć działanie bez celu nie ma sensu. Czy masz życiowy plan? Czy zastanawiałeś się nad tym jak stworzyć dla siebie taki plan? Większość z nas nie potrafi zaplanować dnia, a co dopiero… Nawet nigdy nad tym się nie zastanawiała i z tego powodu w tym poście wytłumaczę, dlaczego warto posiadać plan na życie. A jeśli wolisz iść ścieżką, która zmarnuje Twoje życie, to nawet nie czytaj dalej.

Zacznę od tego, że natrafiłem na godny uwagi post na blogu Psychologicznie o rozwoju. Post dotyczy wysłania maila do siebie w przyszłości, link do niego znajdziesz tutaj. Samo narzędzie jest tam szczegółowo opisane. I zgadzam się z autorką, że jest to bardzo fajne narzędzie do motywowania siebie oraz do zweryfikowania swoich postanowień. Napisz do siebie takiego maila. Zapisz w nim swój plan na życie, co i kiedy chcesz osiągnąć. Postaw się w miejscu, jakim będziesz za 5 lat i wyślij do siebie takiego maila. Za 5 lat porównaj, to co zrobiłeś, z tym co napisałeś…

Co to jest plan na życie?

Przede wszystkim nie mam tu na myśli 50 stron biznesplanu, który określa krok po kroku, minuta po minucie każdy Twój dzień. Życiowy plan to tak naprawdę podsumowanie tego co do tej pory osiągnąłeś w różnych obszarach, ale tylko tych ważnych dla Ciebie, co chcesz poprawić i jak chcesz, aby Twoje życie wyglądało w przyszłości.

Nie ma czym się przejmować. Stworzenie planu życiowego wcale nie jest trudne, a tym bardziej nie zajmuje mnóstwo czasu. Warto poświęcić godzinę lub dwie, aby obrać dobry kierunek, niż gonić ciągle za nieodpowiednimi potrzebami i ciężko pracować bez satysfakcji.

Zapisz się do Newslettera

Dopisz się do listy, nie ominie Cię żaden nowy post! Obiecuję, że możesz się wypisać w każdej chwili.

Proszę czekać...

Dzięki wielkie za zapisanie się do newslettera.

otwarty-notatnik-do-zapisania-planu-na-zycie

Proces tworzenia planu na życie

Jak ocenisz swoje życie?

Najważniejsze pytanie brzmi: czy jesteś zadowolony z teraźniejszego życia? Trochę zadowolony? Wcale nie jesteś zadowolony? Odpowiedź będzie widoczna tylko dla Ciebie, dlatego bądź szczery.

Co się teraz dzieje w Twoim życiu?

Opisz kilkoma zdaniami to, co się teraz u Ciebie dzieje. Przeanalizuj Twoje zdrowie, karierę, znajomości, emocje i duchowość. Jeśli wydaje Ci się, że jesteś zdrowy, to tylko Ci się wydaje i w efekcie oszukujesz sam siebie. Kiedy robiłeś ostatnio badanie krwi? Jaki masz poziom cholesterolu? Ile zębów masz do leczenia? Zrób uczciwie ten rachunek sumienia, dzięki temu Twój plan na życie będzie kompletny. Pisz to wszystko, co siedzi Ci w głowie.

Co sprawia, że jesteś szczęśliwy?

Zastanów się, nad tym co lubisz. Przypomnij sobie, które czynności przynoszą Ci uśmiech i te, które dobrze wspominasz. Uwzględnij działania, postacie i sytuacje, które Cię radują, masz z nich satysfakcję lub w końcu po prostu Cię rozśmieszają.

Jakie są negatywy?

Pokaż sobie, którędy ucieka Twoja życiowa energia. Co zmniejsza poziom Twojego szczęścia? Następnie określ, jakie osoby, zachowania, wybory lub sytuacje powodują stres, niepokój lub negatywny nastrój. Każdy z nas ma tzw. toksyny życiowe. Ludzie, rzeczy lub okoliczności mogą być wampirem energetycznym, w rezultacie styczności z nimi tracisz chęć do życia. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby je poznać.

Co nie działa w Twoim życiu?

Pomyśl, co byś chciał poprawić tu i teraz? Wypisz wszystko, co staje Ci na przeszkodzie abyś był szczęśliwy. Być może walczysz z ciągłym wyzwaniem? Co to takiego? Zdrowie, sprawność fizyczna, waga, brak organizacji, niezadowalająca lub ślepa praca, trudny lub szkodliwy związek. Możliwe, że jest wokół Ciebie za dużo stresu i prawdopodobnie powinieneś odnaleźć wewnętrzny spokój, a może po prostu musisz znów czerpać radość z poznawania ludzi.

Jak wygląda Twoje idealne życie?

Przemyśl, jakie na prawdę życie przyniosłoby Ci satysfakcję? Co musiałoby się stać, żebyś rano wstawał z uśmiechem na ustach? Opisz, co byś robił, z kim byłbyś i jak byś się czuł. Ze względu na istotę planu bądź szczery i wypisz wszystko zgodnie z Twoim sumieniem. Ważne jest czego, tak naprawdę chcesz, bo nie każdy musi jeździć Ferrari. Czasem wystarczy to, co masz w zasięgu ręki.

Co musisz zrobić, żeby zrealizować Twój plan na życie?

Napisz jednym zdaniem, co powinno się wydarzyć, żebyś wydostał się z tego miejsca gdzie jesteś i dotarł do celu. Nie musi być szczegółowego planu, tylko ogólne założenia. Na pewno masz jakieś pomysły, które powinieneś zrealizować. Szczegóły możesz dopisać w trakcie realizacji, ale musisz mieć określony cel. Zastanów się, jakie wdrożyć nawyki lub w jaki sposób możesz zmienić swoje nastawienie, albo otoczenie.

Facebook Twitter Google Plus Linkedin Instagram YouTube Pinterest
%d bloggers like this: