Czy pieniądze w banku są bezpieczne podczas koronawirusa?

Pieniądze w banku są bezpieczne, a tu nie wiadomo czy można wypłacić. Taki argument zawsze pada kiedy komuś pokazuję biznes w sieci. Kiedy pokazuję pieniądze zarobione w jakimś programie, słyszę, że to są cyferki, że to są pieniądze wirtualne. Słyszałem mnóstwo opinii, że lepiej wsadzić pieniądze na lokatę, bo pieniądze w banku można zawsze wypłacić i są bezpieczne. Czy aby na pewno?

Twoje pieniądze w banku i Ty

Pieniądz to środek płatniczy – bezsprzecznie. Pełni on też kilka innych funkcji m. in. bahawioralną czyi kształtuje ludzkie zachowania dlatego jeśli masz pieniądze w portfelu lub na koncie czujesz się bezpieczny. Zobacz co się dzieje kiedy ludzie zaczynają tracić swoje pieniądze, np. poprzez zajęcie komornicze. Efektem utraty oszczędności są negatywne emocje takie jak złość, gniew i strach. Brak pieniędzy w efekcie daje tylko zło dlatego, że jest pożądany.

Tutaj należy powiedzieć o kolejnej roli, jaką jest funkcja dezintegracyjna. Zauważ, że pieniądze dzielą ludzi, tworzą się struktury społeczne, przez co mamy biednych i bogatych. To jest naturalne i zawsze tak było, bo im więcej pieniędzy tym więcej władzy, sławy i wpływów.

Pieniądze w banku nie nabierają wartości

Kolejną funkcją pieniądza jest przechowywanie wartości i to tym kieruje się większość ludzi trzymających pieniądze w bankach. Trzeba zaznaczyć, że kiedy wpłacasz pieniądze na konto stają się automatycznie pieniądzem bezgotówkowym. Mało kto wie, że pieniądz bezgotówkowy, a elektroniczny to dwa różne pojęcia. Wróćmy jednak do tego pierwszego.

Pieniądz bezgotówkowy dodany do gotówki w obiegu powiększa łączną podaż pieniądza na rynku pieniężnym.

Wikipedia

Karty płatnicze, przelewy bankowe, czeki rozrachunkowe generują mnóstwo transakcji. Oficjalne źródła mówią o tym, że w Polsce już w 2012 było dziewięciokrotnie więcej pieniędzy bezgotówkowych niż podaży pieniądza papierowego, czyli można przyjąć, że każda złotówka w Twoim portfelu miała dziewięć odpowiedników wirtualnych, umownych i akceptowalnych przez społeczeństwo. Dlaczego nie akceptujesz tych, które możesz zarobić w internecie?

Pieniądze w banku nie mają pokrycia

Przytaczając informację o pieniądzach bezgotówkowych chciałem pokazać, że każdy, kto myśli, że może sobie wypłacić pieniądze kiedy chce, to jest w błędzie. Jest to właśnie wynikiem tego, że nie ma tyle pieniędzy papierowych ile na kontach banków w Polsce. Pamiętajmy też, że każdy papier i moneta powinna być wymienna na złoto o danej wartości i tego złota nie powinno zabraknąć. Dokładnie opisuje to artykuł na Wikipedii. Wartość złotówki jest też umowna, ale o siłę nabywczą pieniądza powinienem zapytać eksperta.

Jeśli dodamy te czynniki do siebie, to można dojść do Ciekawego wniosku. Wszyscy na raz nie wypłacimy gotówki z banku – nie ma na to szans. Dodatkowo Bankowy Fundusz Gwarancyjny, na który powołują się sceptycy zarabiania w internecie, NIE JEST w stanie zapewnić wszystkim rekompensaty w razie splajtowania banku. Dane z końca 2017 roku mówią, że wartość pieniędzy na kontach, lokatach i w SKOK-ach, które objęte są BFG, to 730,5 mld zł. Tymczasem łączna wartość funduszu gwarancyjnego banków i kas wyniosła 10,8 mld zł. Jak łatwo policzyć – to jakieś 1,48% objętych gwarancjami środków. Nie jestem specjalistą, ale wystarczy, że jeden bank się zamknie i tych pieniędzy zabraknie.

Pieniądze w banku nie są bezpieczne

Powiedzenie „bezpieczne jak w banku” na pewno nie ma zastosowania jeśli mówimy o pieniądzach. Nigdy nie możesz czuć, że Twoje pieniądze są pewne jeżeli:

  • nie da się wypłacić wszystkich pieniędzy wszystkim posiadaczom kont;
  • Bankowy Fundusz Gwarancyjny nie może pokryć wszystkich strat w sytuacji upadku banków;
  • nie ma tyle złota, żeby każda złotówka miała w nim pokrycie.

Na obecną chwilę mamy w Polsce kilkadziesiąt zarażeń koronawirusem. Ludzie już panikują i kupują mnóstwo paczek papieru toaletowego. Masowo wykupują ryż, makarony, mąkę i inne produkty, bo sądzą, że dzięki temu będą przygotowani na odcięcie od świata zewnętrznego. Dodatkowo masowo wybierają pieniądze z bankomatów i już nie da się wybrać gotówki. Sam sprawdzałem w kilku bankomatach. Nie tylko tych przy placówkach banków, ale również tych przy marketach. Poniżej efekt, jaki widziałem na ekranie każdego…

pieniadze-w-banku-ing-sa-zabokowane
pieniadze-w-bankach-i-bankomatach-zablokowane-wyplaty

Pieniądze w banku mogą być skonfiskowane

Jeśli do tych wszystkich faktów dodamy możliwość zajęcia gotówki z konta przez bankrutujący bank, to w efekcie Twoje pieniądze nie są tak bezpieczne jak może Ci się wydawać. Pamiętasz co się działo na Cyprze kilka lat temu? Ludzie stali pod bankomatami i bezskutecznie próbowali wybrać swoją gotówkę, która już była „wywłaszczona”. Ustawa ta w Polsce zaczęła obowiązywać w 2016 roku. Według Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, kryzys gospodarczy, który mieliśmy nie tak dawno ukazał, że:

Państwa członkowskie Unii nie miały odpowiednich instrumentów do likwidacji dużych instytucji finansowych zagrożonych bankructwem, które ze względu na swoją złą sytuację nie były w stanie samodzielnie kontynuować działalności.

prawokonsumenckie.pl

No to ktoś mądry wymyślił… Dlatego wymień swoją gotówkę na kryptowalutę, której nikt nie może Ci zabrać albo utwórz konto Revolut.

Facebook Twitter Google Plus Linkedin Instagram YouTube Pinterest
%d bloggers like this: