Co to jest Bitcoin i jak go kupić? To proste!

Zastanawiasz się co to jest Bitcoin i w jaki sposób go kupić? To dobrze trafiłeś, bo mój blog powstał właśnie z myślą o takich ludziach. Chciałbym przedstawić pojęcie Bitcoina (w skrócie BTC) w prosty i przyswajalny sposób. Zrozumieć świat kryptowalut będzie łatwiej jeśli porzuci się pojęcie wartości jako cyfry na papierku. Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni, że 10zł to papierek z Mieszko I i tyle. Z pewnością mało kto zastanawia się, dlaczego jest on wart akurat tyle. Chcąc czy nie, wartość pieniądza papierowego zawsze będzie umowna i na jego wartość składa się wiele czynników. W przypadku Bitcoina to właściciel decyduje za ile chce go wymienić. Nie proboszcz, nie księgowa, ani sam prezydent nie przesądza o tym co można za niego kupić, tylko jego posiadacz.

zyjinaczej-instagram-co-to-jest-bitcoin-i-jak-go-kupic-to-proste-1

Bitcoin jest walutą cyfrową, która jest zdecentralizowana, to znaczy, że nie jest zależny od jednej instytucji. Polską walutą steruje Narodowy Bank Polski i w zależności od jego decyzji złotówka jest mniej lub więcej warta. Poza tym dzięki kryptowalutom możliwe jest przesyłanie gotówki po całym świecie znacznie szybciej oraz dużo taniej niż, np. znane Western Union.

Powstanie Bitcoina i jego początki

Kiedy pierwszy raz usłyszałem o Bitcoin to kurs był niski. W 2017 roku kosztował mniej niż 1$ i z pewnością wtedy opłacało się go zdobywać, ale alternatywne sposoby zarabiania mnie nie interesowały. W momencie pisania artykułu odbił się od trwającej 2 lata bessy i notuje wzrosty. Aktualny kurs Bitcoin to 40 714,47$. W tabeli obok pokazana jest cena na dzień dzisiejszy.

Bitcoin i prognozy na jego kurs są takie, że wartość BTC może osiągnąć nawet 1 milion dolarów. Z pewnością ceny Bitcoina nie można przewidzieć, ale warto go mieć. Jest też grupa ludzi, która uważa, że będzie on ciągle istotny, natomiast w pewnym momencie jego miejsce zajmie inna, konkurencyjna kryptowaluta.

Czy inwestycja w Bitcoin jest bezpieczna?

Nie, bo wszystkie inwestycje objęte są ryzykiem. Historia uczy jednak, że im prędzej podejmie się decyzję o kupnie Bitcoina czy innej wartościowej kryptowaluty, tym lepiej. Należy tutaj pamiętać, iż nie można się nastawiać na szybki i duży zysk. Tym bardziej że trudno jest kupić 1BTC. Jeśli nastawiamy się na inwestycję długoterminową to w ogólnym rozrachunku można zyskać. Przed spadkami 2 lata temu 1 sztuka BTC kosztowała 18 800$, Tak więc kto kupił wtedy i przetrzymał dwuletnie spadki, podwoił swój wkład. Który bank tyle daje?

Czy Bitcoin to też inne kryptowaluty?

Nie. Istnieją tysiące kryptowalut, które można wymieniać na inne i na Bitcoina właśnie. To dlatego jest on często kojarzony z pozostałymi. Przed zainwestowaniem najlepiej sprawdzić trend tej konkretnej. Jedną ze stron (według mnie najlepszą), które pokazują trendy jest CoinMarketCap. Tam można poczytać o konkretnej walucie, sprawdzić, czy jest wzrost ceny, a nawet gdzie można ją kupić. Zdecydowanie polecam Tron, Basic Attention Token, Ethereum, Cardano, Stellar…

Jak kupić Bitcoin?

Pamiętaj o jednym, nie musisz kupować całego Bitcoina. Możesz posiadać jego część. Masz wolne 50, 100 czy inną kwotę to zakup umożliwia Bitcantor. Wystarczy kilka kliknięć i już jesteś posiadaczem swoich Bitcoinów, dlatego przed zakupem koniecznie trzeba mieć przygotowany adres walleta Bitcoina. Sam zakup jest bardzo przyjemny i szybki, dlatego polecam kupować właśnie tam. Wystarczy karta lub konto w banku i każdy kto robił zakupy w internecie to sobie poradzi. Drugim sposobem jest zakup na giełdzie CoinDeal. Jest to Polska giełda wspierająca użytkowników. Rozdają sporo kryptowalut za free.

Bitcoin i adres walleta

Jak w przypadku innych walut, to i te cyfrowe mają specjalne adresy gdzie wysyła się Bitcoina. Coś jak numer konta dla złotówek i euro. Adres portfela wygląda trochę inaczej, bo składa się również z liter, każdy adres walleta jest indywidualny, unikalny i jeśli zapomnisz do niego hasła to nie do odratowania. Więcej o adresie portfela pisałem tutaj.

1Hz5cNMUUbYWTCJrdJbiBa45d6VD7TCeen

Przykładowy adres walleta bitcoin

Co można zrobić z Bitcoinem?

Możesz trzymać kryptowalutę i czekać aż wzrośnie, możesz sobie coś kupić. Równie dobrze możesz komuś podarować Bitcoina na papierowym wallecie albo w formie napiwku. Świat zmienia powoli podejście do kryptowalut, a co za tym idzie coraz więcej firm akceptuje już Bitcoiny jako formę płatności. Naprawdę są to spore firmy – sprawdź mój artykuł „42 wielkie firmy, które akceptują Bitcoina”. Sam Bill Gates przyjmie zapłatę w Bitcoinach w swoim sklepie z aplikacjami. Tak, ten sam, który chce wszczepić ludziom chipy razem ze szczepioną na Covid-19…

Facebook Twitter Google Plus Linkedin Instagram YouTube Pinterest
%d bloggers like this: