Aplikacje ułatwiające podróżowanie w czasach koronawirusa

Pandemia koronawirusa zmieniła wszystkie właściwie aspekty naszego codziennego życia, w tym oczywiście sposób i możliwości podróżowania. Przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa odbycie podróży w dobie koronawirusa nie jest jednak niemożliwe. Podpowiadamy, jakie aplikacje warto pobrać na telefon, aby wycieczka przebiegła bez problemów. Oto najistotniejsze aplikacje ułatwiające podróżowanie.

Aplikacje ułatwiające podróżowanie to na pewno Mapy Google 

Świeżo udostępniona funkcja Google Maps ostrzega użytkowników o ograniczeniach, kontrolach. Nawet o aktualnym stanie usług, które mogą wpłynąć na plan podróży w związku z koronawirusem. Stosowne ostrzeżenia pojawią się na ekranie początkowym wskazówek. Natomiast w trybie nawigacji o punktach kontrolnych COVID-19 lub dodatkowych ograniczeniach na trasie. 

Dzięki temu będzie można sprawdzić, jak ruchliwa jest dana stacja tranzytowa i zaplanować podróż uwzględniając dystans społeczny. Również użytkownicy korzystający z transportu publicznego w kilkunastu krajach (m. in. w USA, Wielkiej Brytanii, Meksyku, Francji, Hiszpanii i Indiach) otrzymają informacje o zatłoczonych stacjach lub zmianach w rozkładzie jazdy. 

Pasażerowie będą mogli sprawdzić dane dotyczące obłożenia danego przystanku na żywo i porównać do standardowej zajętości. W Indonezji, Izraelu, na Filipinach, w Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych (a w przyszłości również w innych krajach) aplikacja pozwoli również sprawdzić liczbę pacjentów oczekujących na przeprowadzenie testu na obecność koronawirusa w konkretnych ośrodkach.

VPN dla bezpieczeństwa w sieci

Aplikacje ułatwiające podróżowanie to nie tylko podręczne mapy. Podczas podróży, zwłaszcza w tak niepewnych czasach, doskonale sprawdzi się usługa VPN. Jej głównym zadaniem jest zmiana adresu IP urządzenia mobilnego, co uczyni je niewidocznym dla hakerów. Co więcej, nawet przebywając za granicą, można uzyskać nieograniczony dostęp do polskich witryn. Tyczy się to również zagranicznych serwisów zablokowanych przez cenzurę danego państwa. 

Również niektóre hotele i instytucje blokują niektóre strony podczas korzystania z udostępnianej przez nie sieci WiFi, która często jest najlepszym rozwiązaniem podczas podróży do kraju spoza Unii Europejskiej, gdzie wciąż obowiązują wysokie opłaty roamingowe za transmisję danych komórkowych. Odpowiedni VPN pozwala uniknąć kosztów przy zachowaniu bezpieczeństwa prywatnych informacji, jednocześnie poprawiając jakość samego połączenia. Rozszerzeniem takiego bezpiecznego surfowania po sieci będzie anonimowa przeglądarka Brave.

Aplikacje do śledzenia kontaktów

Kontrowersyjnym, ale na pewno wartym zainteresowania, pomysłem są uruchamiane przez rządy wielu państw aplikacje do śledzenia kontaktów. Polegają na zainstalowaniu prostego programu, który wykrywa inne urządzenia w promieniu określonej odległości, na których również zainstalowano aplikację. Następnie jeśli któryś z użytkowników wykaże objawy zarażenia koronawirusem, wszyscy, którzy znajdowali się w pobliżu w ciągu ostatnich czternastu dni, zostaną o tym poinformowani i powinni odbyć obowiązkową kwarantannę. W Polsce tego typu program nazwany ProteGO Safe wykorzystywać ma technologię Bluetooth. Obecnie uruchomiono pierwszy moduł aplikacji, który pozwala na test oceny ryzyka i samokontrolę stanu własnego zdrowia. Regularne wypełnianie Dziennika Zdrowia umożliwia szybszą diagnozę pierwszych objawów. Na pewno warto poczytać o aplikacji dostępnej w kraju, do którego się wybieramy i zapoznać ze sposobem działania.

Facebook Twitter Google Plus Linkedin Instagram YouTube Pinterest
%d bloggers like this: